Ošetření parodontózy

Parodontóza je velmi rozšířené onemocnění u lidí v civilizovaném světě. Hned po zubním kazu je nejčastější příčinou ztráty zubů. Naštěstí umíme průběh parodontózy zastavit. Zuby po léčbě zůstanou v ústech a jsou funkční do vysokého věku. Při vhodné léčbě parodontózy dochází statisticky ke ztrátě jen malého množství zubů.


Důležité je odhalení nemoci na počátku a včasná léčba.

Parodontóza je zánět způsobený bakteriemi, který se postupně šíří do kosti okolo zubu a rozpouští ji. Zub ztrácí oporu v kosti, viklá se a časem vypadne. Proto dentální hygienistky při preventivním zdravotním vyšetření úst pravidelně kontrolují průběh kosti v okolí zubu, hledají zubní kámen a zjišťují, zda není dáseň zanícená. Pokud najdou některý z popsaných příznaků parodontózy, ihned začnou léčbu. Z povrchu zubu a kořene musí odstranit zubní kámen s bakteriemi a další nečistoty. Toto ošetření se nazývá scaling. Občas samotné čištění nestačí a musíte užívat vhodná antibiotika. Po 3 měsících dentální hygienistka zkontroluje výsledky léčby. Dásně by měly být opět zdravé.

Po zbytek života lze proti parodontóze účinně bojovat.

Výskyt parodontózy v civilizovaném světě klesá. Díky včasné diagnostice a lepším možnostem péče o zuby a dásně úbývá počet lidí s parodontózou. Přes všechen pokrok bohužel přetrvává výskyt agresivní formy parodontózy, který postihuje asi 13% populace. Vaše intenzivní péče o zuby a pravidelný odborný dohled zubního lékaře a dentální hygienistky jsou nezbytné.

Umíme překrýt obnažené krčky.

Obnažené krčky před ošetřením
Obnažené krčky před ošetřením
Po ošetření
Po ošetření