Ošetření funkčních poruch

Bolesti hlavy, krční páteře a zad mohou někdy souviset s čelistními klouby. Skloněné, špatně prořezané nebo špatně ošetřené zuby negativně ovlivní polohu dolní čelisti při skusu nebo její pohyby při kousání. 

Rotovaná čelist zatíží klouby v nesprávném směru a postupně se rozvíjí příznaky poškození kloubu. Objevují se bolesti svalů a čelistních kloubů, ubývá sklovina a zuby jsou více a více "okousané". Po delší době může bolest přejít až na krční či hrudní páteř.

Reliéf kousací plochy stoličky
Reliéf kousací plochy stoličky
Modely, které slouží  ke studiu tvaru stoliček
Modely, které slouží ke studiu tvaru stoliček

Špatně tvarované korunky a můstky mohou vést k poruchám čelistních kloubů.

Skloněné zuby nebo špatně modelované výplně a náhrady zubů (korunky a můstky) neumožní naléhání zubů obou čelistí přesně na sebe. Čelist je nucená se při zavírání posunout do strany a tím dochází k rotaci čelistních kloubů. Naše tělo má dostatečné kompenzační mechanismy. Pokud špatné zatížení kloubů spojené s dlouhodobým stresem trvá příliš dlouho, dochází k rozvoji takzvaného funkčního poškození kousacího aparátu. Objevují se bolesti čelistních kloubů a úponů žvýkacích svalů, nepřirozené okusování zubů a tlaky ve spáncích.

Umíme změnit tvar nebo sklon zubů, odstraníme tak příčinu obtíží.

Naším úkolem je najíst správnou polohu čelisti při skusu a zuby sklonit tak, aby při zavírání nerušily plynulý pohyb dolní čelisti. Křivé zuby nám pomůže srovnat ortodontista, korunky a můstky uděláme nové a ve správné velikosti a tvaru. Správnou polohu čelisti nejprve ověříme speciální dlahou na zubech nebo na provizorních můstcích. Pokud obtíže odezní, přejdeme k vlastní léčbě.

Spolupráce s fyzioterapeutem je často nezbytná.

Poškození čelistních kloubů může být spojeno s dalším postižením kloubů a svalů krku a zad. Spolupracujeme se zkušenými fyzioterapeuty, léčba probíhá současně s kvalitní rehabilitací....