Dentální hygiena

Klienti zubního centra DVDent mají dentální hygienu zahrnutou v Preventivním programu pro celou rodinu.

Dentální hygienistky během pravidelné preventivní zdravotní prohlídky úst  hodnotí úroveň ústní hygieny a doporučí vhodné pomůcky ústní hygieny.

Index hygieny
Index hygieny

Předcházení nemocem je pro nás nejdůležitější činnost.

Na recepci zubního centra DVDent můžete zakoupit ucelený sortiment profesionálních pomůcek pro ústní hygienu švýcarské společnosti Curaprox. 

Věděli jste, že použité zubní kartáčky a obaly od zubních past nepatří do tříděného odpadu, ale do směsného?  


O zubních kartáčcích


Klasický zubní kartáček

Zubní kartáček v podobě, ve které ho známe, je vynález známý pouhých několik století. První bambusové kartáčky se štětinami z divokého kance se v patnáctém století objevily v Číně. V Evropě první výrobu kartáčku spustil Angličan William Addis v roce 1780.

Velký pokrok ve výrobě kartáčku přinesl objev nylonu. Moderní zubní kartáčky mají měkké štětiny, které nepoškozují dásně.

Postupně se objevují elektrické zubní kartáčky. Mají jednu nevýhodu. Jejich hlavice rotuje okolo zubního krčku a elektrické zubní kartáčky jsou proto hodně agresivní vůči dásni. Často dochází k ústupu dásní.

Tento problém se odstranil zavedením sonických zubních kartáčků, které k čištění využívají vibrace vláken. Jsou šetrné k dásni a při čištění velmi účinné.

Mezizubní kartáček

Mezizubní prostor je oblast, která je pro běžný kartáček zcela nepřístupná. Přesto se v tomto prostoru ukrývá více než polovina škodlivých bakterií a u dospělých vznikají v mezizubí více než 2/3 kazů. Mezizubí má tvar lahve a pokud ho chcete řádně vyčistit, zubní nit Vám nestačí. Prostor mezi dvěma zuby lze vyčistit speciálním kartáčkem, který je podobný kartáči na mytí lahví. Odborně se nazývá mezizubní kartáček. Myslíte si, že mezi zuby, kde zdánlivě není žádná skulina, nelze zavést "tak silný kartáček"? Dentální hygienistky našeho zubního centra Vám vyberou vhodnou velikost kartáčku do každého mezizubního prostoru. Výběr je snadný, mezizubní kartáčky jsou barevně odlišeny podle velikosti.

Jednosvazkový "solo" kartáček

Jednosvazkovým (solo) kartáčkem čistíme žlábek mezi dásní a zubem. Tento kartáček má drobnou hlavičku (menší než je zub), která při čištění perfektně naléhá na zub. Běžný kartáček překryje 2 až 3 zuby, nedotýká se celého povrchu zubu ani když přitlačíte. Při velkém tlaku můžete poškodit dáseň, která reaguje ústupem. Proto jednosvazkovým kartáčkem vyčistíte zub lépe než běžným kartáčkem.

Velkou výhodou jednosvazkového kartáčku je čištění zubů bez použití pasty. Můžete si vyčistit zuby kdykoliv během dne, cestou do práce, na nudné poradě , při sledování televize nebo při čekání u lékaře než se dostanete na řadu. Zpočátku není snadné ovládnout tuto techniku. Naše dentální hygienistky Vás perfektně naučí techniku čištění jednosvazkovým kartáčkem.

Tvar jednosvazkového kartáčku se inspiroval starodávnou pomůckou na čištění zubů, která se jmenuje Siwak. Siwak je zhotoven z kořene stromu Salvadora persica a dodnes ho používají miliony lidí. 

Zubní nitě

Zubní nit FLOSS

Zubní nit asi nejvíce zviditelnila scéna s Julií Roberts ve filmu Pretty Woman. Používá se na čištění úzkých mezizubních prostorů u skloněných zubů. Je ale méně účinná než mezizubní kartáček. Jsou místa, která není nit schopná vyčistit. Přesto se zubní nití hodí do kabelky jako "krabička první pomoci" v restauraci. Dentální hygienistky našeho zubního centra klienty učí čistit mezizubí především mezizubními kartáčky, ale do obtížně přístupných míst použijí zubní nit.

Zubní nit SUPERFLOSS

Zubní nit se zesílenou střední částí, superfloss, používáme na čištění těžko přístupných míst okolo implantátů nebo pod můstky. Pevný konec niti snadno zavedete pod můstek nebo podél implantátu a vyčistíte části přiléhající na dáseň.